10 návyků úspěšných autorů
Jestliže si myslíte, že být úspěšným autorem je zázrak, který vám jen tak spadne do klína, jste na omylu – tato profese je o vydřeném potu plném úpění, když si v koutku samoty rvete duši z těla. Nicméně následujících deset rad vám dokáže tuto nepěknou cestu dosti zmírnit. 😉
Napište Twitterpovídku s Járou Rudišem
Pusťte se s námi do výstředního experimentu – psaní povídky pomocí Twitteru! Uvidíme, jestli se dají sociální sítě použít i k něčemu zajímavějšímu než je tlachání! Pro věc se nadchnul spisovatel Jaroslav Rudiš. Ve čtvrtek 21.6. v 10:00 v Twitteru odvysílá úvod a vy budete pokračovat. Na jeden úsek pokračování budete mít jednu twitterovskou zprávu, tj. pouhých 140 znaků. Tvrdý limit? …
Rady pro mladé spisovatele
Být mladým spisovatelem znamená zažívat nejen potěšení a vnitřní naplnění, ale i útrapy, tápaní a zklamání. Proto jsem se pokusil sestavit seznam několika základních rad, které by vám měly pomoci zlepšit vaše psaní a úspěšně nastartovat vaši uměleckou kariéru.
Jak napsat dobrou povídku
Mnoho lidí někdy dostalo alespoň malou chuť něco napsat. Vložit do zatím prázdné strany příběh. Nemusí se ovšem nutně jednat o skutečné autory – profesionály; mohou to být i lidé, kteří by například rádi pokračovali v tradici z dětství, kdy do vlastnoručně vyrobených a ilustrovaných desek neobratně vepisovali svá první slova a věty.
Důležitost začátků a konců
Máte opravdu skvělý nápad pro napsání příběhu, ale nevíte, jak nebo kde začít? Začátek rozhoduje o tom, zdali čtenáři budou číst dál, nebo vaši knihu odloží. Jeho funkce je tudíž nesmírně důležitá.
O psaní: Nacházení příběhů
Nevím, kde nacházíte příběhy vy, ale já je vidím úplně všude.Všechno, co k tomu potřebuji, je malinkatý impuls – vůně, předmět, letmý pohled na cizince. Některé mé oblíbené příběhy pocházejí z toho, co lidé spíše neřeknou, než z toho, co vypustí přímo z úst.
30 tipů pro psaní beletrie
Hledáte zaručený návod, jak napsat úspěšnou knihu? Opravdu si myslíte, že existuje? Není lepší podívat se na zajímavé tipy od zavedených spisovatelů a učitelů tvůrčího psaní, a pak si vše sám(a) přebrat, uspořádat a vyzkoušet na vlastním psacím stroji? Tady je 30 zajímavých tipů z nejznámějších světových blogů o tvůrčím psaní.
Základní principy dobrého psaní
Nejdůležitější, nejzákladnější a nejužitečnější principy, které byste měli mít na paměti při jakémkoliv druhu psaní – to jsou hlavní témata tohoto textu. Samozřejmě platí, že současná postmoderní kultura velmi ráda porušuje pravidla – nicméně je důležité uvědomit si, že tito umělci nepracují nahodile. Oni veškerá základní pravidla dobře znají, a proto si je mohou dovolit (úspěšně) porušovat.
Svět za knihami aneb Seriál o psaní
Milujeme knihy. Milujeme jejich příběhy a vážíme si lidí, kteří je dokážou vytvořit. Stejně jako vy, určitě. Proto vás o světě za knihami chceme informovat ještě lépe. A to nejen z pohledu vnějšího – přinášet vám recenze a informace o knižním trhu. Chceme vás také nechat nahlédnout pod pokličku psaní samotného.