To nejcennější, co ženy mají
Už dlouho jsem nad knihou neuronila slzu. A už dlouho jsem ji neuronila nad knihou, která nebyla románkem. Románkem o lásce. Možná se to stalo proto, jak opravdové příběhy knížka vyprávěla.
O meruňkách, cikánech a koních
Nemám rád českou literární tvorbu. U většiny školní četby jsem nabyl dojmu, že se Češi musí stále vyrovnávat s komunismem nebo válkami. A když už se objevilo něco bez této tématiky, zpravidla to bylo takové… nijaké. Obyčejné. Tuctové. Možná proto jsem nebyl připraven na Člověka Gabriela.
Život s čertem
Knihy o psech bývají různé, nicméně velké popularitě se vždy těší beletrie, v níž do naprosto nepřipravené rodiny vtrhne štěně či dospělý pes a obrátí její život naruby. Asi nejznámější jsou knihy nedávno zesnulé Zdeny Frýbové (Robin, Robin Druhý, Malinkatý kretén – s podtituly, které si nikdo nepamatuje). Ale jsou to i další romány a povídky, především …
Praga Piccola boří mýty o dobách první republiky. Bez patosu
Nic není bezedné. Štěstí, sláva, období prosperity ani nádrž vozu Praga Piccola. Doby, kdy byla Libeň ještě městem daleko za Prahou. Doby, kdy se dávaly do pohybu písty motorových vozidel i první obrázky na plátnech kin. Doby, kdy se dávala do pohybu celá společnost ? přesně tam se vrací Miloš Urban ve svém novém románu Praga …
BEST(ie) of Česko: To nejlepší o nás
Co o Česku soudí svět? Vidí nás jakou malou bezvýznamnou zemi, nebo naopak nás chápe jako zemi, jež může do světového dění zasáhnout? Nezná nás jen jako národ konzumentů piva a zkorumpovaných politiků?! Odpověď bychom asi hledali těžko. Co ale soudí o své zemi samotní Češi? Jaký jsme národ a co nás charakterizuje?
Michal Viewegh: Neadresná satira je zbabělá a bezzubá
Michal Viewegh vydal tento měsíc svou další knihu Mráz přichází z Hradu, která volně navazuje na jeho předchozí román Mafie v Praze. Nás zajímalo, jak byla kniha v prvních dnech přijata a jestli se sám Michal bojí reakcí. I přesto, že je autor momentálně zaneprázdněn svým turné, našel si čas nám na pár rychlých dotazů …
Dagmar Zbytovská ukazuje dětem obrázky zašlého života
Kniha má seznámit děti s tím, jak se žilo na vinařské usedlosti Juliska v polovině devatenáctého století. Autorka píše, že vychází ze vzpomínek své babičky, které jí a jejímu bratrovi vyprávěla, když byli malí, a ona nyní vydává vyprávění pro svá pravnoučata. Jde tedy o vzpomínky zprostředkované, nikoliv jejich vlastní.
Pedofilové byli vážně jednou dětmi?
Na pultech českých knihkupectví se objevila kniha, jejíž obsah pravděpodobně způsobí v české kotlině nemalé pozdvižení. Štěně bez oušek je kniha debutujícího autora Daniela Kubce, pojednávající, stejně tak jako každý správný bildungsroman, o dospívání mladého člověka. Kubec už ve své prvotině dokazuje, že je velmi slibným autorem, který má načteno a odkazuje na velikány světové literatury …