11 věcí, které byste měli vědět o Janu Nerudovi
Prázdniny jsou v plném proudu a my vás nechceme příliš trápit opakováním dějin literatury. Dnes je tomu však přesně 182 let, co se narodil jeden z nejvýznamnějších literátů českých dějin Jan Neruda, v srpnu to navíc bude 125 let od jeho úmrtí. Tak si pojďme připomenout, co byste rozhodně o tomhle básníkovi a spisovateli měli vědět.
Co jste možná nevěděli o Václavu Hraběti
Neony zvoní klekání / V tvých očích vycházejí / hvězdy a květiny / padají na zem mezi stíny / na břeh jezera, kde roste rákosí a kmín / kde dřevaři po skončení práce pijí / kořalku z jeřabin. Jestlipak víte, kdo napsal tyto krásné verše?
Česká literatura potřebuje víc Alžběty Bublanové
Mladé české autorce Alžbětě Bublanové vyšla druhá kniha. První povídková sbírka Čtyři stěny získala ocenění od Akademie literatury české a její druhý román V Tichu je též hodný uznání.
Maturitní recenze: Krysař
Další maturitní recenzí, která vám připomene klasické dílo, které by měl každý znát, je Krysař! Viktor Dyk, český básník, prozaik a dramatik, v tomto díle „balancuje na hraně mezi pohádkou a tragickým romantickým příběhem a jeho hlavní postavu si zamilujete,“ slibuje Kateřina. Tak vzhůru do čtení 🙂
Na papíru ožívají Kristýna, Karolína a Naďa
Na Sítě, novinku z Velkého knižního čtvrtku, jsem se obzvlášť těšila. Psychologické příběhy z českého prostředí? To můžu!
Maturitní recenze: R.U.R.
Dalším dílem, které přibližujeme skrze recenzi jak obdivovatelům a obdivovatelkám moderní klasiky, tak studujícím maturitních ročníků, je R.U.R. – hra z pera jednoho z nejznámějších českých spisovatelů vůbec, Karla Čapka. „Čapek zde, jako v jeho mnoha dalších dílech, pokládá otázku, co se stane, pokud lidé přecení technický pokrok a kritizuje přehnanou touhu lidí zbohatnout,“ přibližuje knihu Anna.
Maturitní recenze: Babička
Chceme vám usnadnit maturitu z českého jazyka a literatury 🙂 I proto přinášíme recenze maturitní četby z pera vás, knihomolů a knihomolek. „Také se rozplýváte nad tím, když vám babička nebo děda vyprávějí o tom, jaké to bylo, když oni byli malí? Tak přesně takovým půvabem překypuje i tato knížka,“ píše Eliška o Babičce Boženy Němcové. Připomeňte …
10 důvodů, proč si přečíst Kafe a cigárko
Fenomén Kafe a cigárko hýbe českými literárními vodami a málokdo o něm ještě neslyšel. Blog herečky Marie Doležalové začal krátce po svém založení slavit ohromné úspěchy a jeho knižní podoba na sebe nenechala dlouho čekat. Na konci roku 2015 ji vydalo nakladatelství Domino a pokud vás její úspěch stále nechává chladnými, připravili jsme pro vás …
7 důvodů, proč byste si měli přečíst knihu Jak jsem sebrala odvahu
Po úspěšné první Šťastné knize blogerky Barbory Šťastné ze Štastného blogu přichází na scénu kniha druhá. Jak jsem sebrala odvahu je knihou, která čtenářům prozradí, jak se autorka přestala bát říkat ne, přestala se za vše omlouvat a přestala se bát radovat se, i když věděla, že je to jen na chvilku. My vám přinášíme …
5 knižních zpráv, které by vám neměly uniknout #1
V uplynulém týdnu proběhl největší knižní veletrh v Česku, vyšla jedna z nejočekávanějších detektivek a v San Francisku se našly dosud neobjevené rukopisy amerického spisovatele Marka Twaina. Čtěte dál 5 knižních zpráv, které by vás neměly minout.
RECENZE: Jak jsem se zamilovala do jedné české spisovatelky
Román To prší moře mi doporučila Lucka z Martinus.cz a přiznávám, že jsem se na něj moc netěšila, protože víte co, ty české knížky… valná většina z nich mě dost zklamala. Jenže když vám doporučí knížku někdo z knihkupectví, tak si ji přečtete, v takové lidi já mám zkrátka naprostou důvěru. A vyplatilo se mi …
Jaká jsou pravidla pozitivního sobectví?
S Michaelou Dombrovskou jsem se seznámila na jednom ze svých Naučmese kurzů ještě předtím, než o ní začala básnit naše učitelka informačního managementu. Autorka knihy Pravidla pozitivního sobectví totiž mimo jiné přednáší na Filozofické fakultě UK. Kromě toho má autorčinu fotku v knize na svědomí má oblíbená fotografka Janka Šimáčková. Jakmile jsem se tedy dozvěděla, že u …
Nesympaťáci Petry Soukupové
Na zralou a s nadhledem vyprávěnou knihu K moři jsem byla zvědavá především díky velmi kladným ohlasům přátel i recenzentů. Nespletli se, román skutečně stojí zato. Začtete se, kniha vás po prvních stránkách drapne a nepustí. Zřejmě s ní strávíte pár chvilek na tramvajových zastávkách, třicet minut polední pauzy i příjemný podvečer, který se protáhne do dvou do …
Kdysi slavnější než Neruda, nyní téměř neznámý
Jsou jména, která v zásuvkách literární historie už dávno zavál prach. Jen občas se nějaký pečlivý badatel vydá do tajemných zásuvek odložené minulosti a odfoukne zatracenost. A jméno opět vypluje na světlo. To je i případ Jana Liera. Neboť kdo byl Jan Lier?