Desetkrát jinak a pořád cítíte lidskost. To je Deset žen
Ve chvíli, kdy začínám číst novou knihu, nikdy dopředu negooglím, o čem je nebo jak o ní hovoří kritici. Nechci si nechat vzít svoji objektivitu. A jinak tomu nebylo ani v případě Marcely Serranové a jejího románu Deset žen. U autora či autorky je to něco jiného, zajímá mě vždy jeho příběh.
Trojská válka z pohledu Patrokla
Achilleus, Oddyseus, Patroklos, Meneláos, Helena… Všechna tahle jména známe už ze základní školy. Patří ústředním hrdinům nejslavnějšího eposu všech dob – Homérově Illiadě z 8. století př. n. l. Madeline Millerová se rozhodla, že ho přetvoří do čtivého a poutavého příběhu. Povedlo se jí to?
Jak stvořit pecku na trhu?
Jonah Berger se dlouhodobě zajímá o působení společnosti na chování a rozhodování jedince, způsob šíření informací mezi lidmi a vliv médií. Ve své knížce rozebírá zapeklitý problém nás všech, kteří občas zatoužíme start-upovat, uvádět na trh nové produkty, zvyšovat povědomí o značce či službě, dělat kvalitně marketing … prostě vydělat víc pěnez a příjít s …
Není červenka jako Červenka
O novém příběhu Harryho Holea, který vychází na velký knižní čtvrtek 20. března „Červenka je zvláštní pták, devadesát procent jich na zimu odlétá na jih. A jenom pár to riskne a zůstává tady,“ říká kolegyně Ellen Harrymu Holeovi poté, co se musí v policejní hierarchii stát spíš úředníkem než poldou. Harry zůstává, Ellen taky. Oba jako …
Špionážní thriller se špetkou lásky
Špionážní román, který navozuje atmosféru studené války lehkou předehrou, a poté se pouští do světa knihy v knize. Příběh začíná v Cambridge, kde mladá studentka Serena studuje poslední ročník vysoké školy. Seznámí se tam s okouzlujícím starším mužem, který jí nevědomky připraví na všechno, co jí čeká. Připraví jí na pohovor do britské tajné služby MI5, kde se …
Život bez pšenice?
Žito, oves, ječmen, pšenice – vždycky se mi to všechno nějak pletlo dohromady. To se změnilo až před dvěma a půl lety, kdy jsem se o obilniny začal více zajímat. Zajímat se o to, jak moc špatné pro lidský organismus jsou. Nyní se ke mě dostala kniha Život bez pšenice, popisující obilninu, která je dle autora Williama …
Život Johna Dee v útržcích
Ačkoliv John Dee je postava pro běžného smrtelníka jedenadvacátého století poměrně neznámá, nelze říci, že by podstatnou měrou nezasáhl do vývoje vědění lidstva, ba jde o jednoho z předních intelektuálů své doby. Zároveň jde o osobnost velice rozporuplnou, která se od zkoumání v oblasti matematiky a přírodních vět postupně přeorientovala na problematiku okultního vědění a alchymie, takže …
Bolestný Čtyřhlas
O korespondenci Terézy Novákové Neprávem zapomenutá Teréza Nováková (dnes známá spíše jako čítanková položka) byla jednou z nejvýraznějších autorek druhé poloviny 19. století. Pocházela ze smíšené rodiny Čecha a židovské Němky. Právě otec ji přivedl ke studiu češtiny a zájmu o umění a politiku.
Měšťanská kultura ve světle vzpomínek
Thomas Mann patří bezesporu k velkým německým spisovatelům dvacátého století, jehož díla se stále těší určité popularitě i v naší zemi. V loňském roce vydalo Nakladatelství Academia v rámci edice Paměť knihu sestavenou z jeho biografických črt a vzpomínek, které byl on sám posluchačům a čtenářům ochoten poodhalit. Mann nikdy nenapsal své velké (a tlusté) paměti či biografii.
BLOG CHALLENGE: Šťastná kniha
Tento měsíc jsme se zaměřili na další českou novinku: skvělou knihu Šťastnou knihu Báry Šťastné. Opět jsme ji rozeslali našim nejlepším blogerům, abychom ke knize slyšeli více názorů. 🙂 Stejně jako s minulou Blog challenge (na knihu Buzíčci Jana Folného) i Šťastná kniha nás nadchnula. Podívejte se proč.
Divočinu si budete chtít přečíst dvakrát
Ačkoliv si my komiksáři rádi myslíváme, že se všichni známe a nic už nás v našem malém českém a slovenském rybníčku nemůže překvapit, čas od času se z poklidných vod vynoří jméno, které zaujme nečekanou ladností a bravurou skoku i zvětšujícími se kruhy na hladině.
Začněte rok 2014 šťastněji se Šťastnou knihou
Zítra budu šťastnější. Rozhodně budu hubenější (i když si dopřeju celou tabulku čokolády), budu mít víc peněz (i když si pořídím jedny hodně nenositelné, avšak neodolatelné lodičky na vysokém podpatku) i času (byť musím zabalit dětem svačinu do školy, vyprat, dopsat článek, zaběhat si). Budu se víc věnovat svým dětem, manželovi, přátelům. Budu pořádnější, zodpovědnější, …
Co bylo dál s Prsatým mužem?
Prsatý muž se po osmi letech vrací na ostrov Siberut a zjišťuje, že se v mnohém změnil, stejně jako jeho život. Jedinečný příběh o změně tak velké, že si ji jen těžko dokážeme představit. Kdo je Syn větru a jak ovlivnil příběh Davida Zajíce? Kniha je věnována místům a bytostem, jež zmizely,a láskám, co zůstaly. …
Vojna podle holek
Mladá izraelská autorka Šani Boianjiu vydala svou románovou prvotinu. Ta letos vyšla v nakladatelství Jota v překladu Tomáše Suchomela. Kniha Věčný národ se strachy netřese je o holkách. Třech normálních osmnáctiletých holkách, které chodí do školy, dívají se po klucích, nerozumí si s rodiči, pořádají večírky…