Petra Soukupová: Nebyla jsem dítě, které si tvoří imaginární svět
Narodilo se jí první dítě a vydává první knihu pro děti. Souvislost v tom nehledejte, říká Petra Soukupová. I přestože je mámou krásné dcerky Marly, pracuje a za poslední rok napsala dvě knihy, tvrdí o sobě, že je lempl a že nová kniha by nevznikla bez pomoci Tomáše Baldýnského.
Alena Thomas: Všechno jde dělat přírodně a krásně
Z úspěšného blogu Děláme si to doma sami se před několika týdny zrodila knížka, podle které si čtenáři mohou vyrobit domácí krém i prací prášek. Nevšední autorka Alena Thomas není figurka v systému, která vezme nákupní košík a bezmyšlenkovitě do něj háže nejrůznější výrobky, téměř všechno si totiž umí vyrobit doma sama.
Jaroslav Rudiš: V Čechách se za úspěch stydíme, všechno je to tu takové přinasrané
Nedává rozhovory často a dostat se k němu je poměrně těžké, ale o to cennější. Žije na cestách mezi ČR a Německem. Stal se také odborníkem na malá česká nádraží. Jeho život je každý den jiný, i přesto ho v Imperialu, kde se na rozhovor scházíme, ohromí, že místní pomazánka je pět let stále stejná.
Autor Oprásků sčeskí historje: Dělám prostě reklamu Zmikundovi
Opráski sčeskí historje se staly velmi rychle internetovým fenoménem. Poprvé se objevily na Facebooku v listopadu 2012 a od té doby už se připravuje jejich druhé vydání. Lidé je zbožňují, nebo nenávidí. „Opráski vznikly jako takové laskavé odreagování od toho, co se na internetu děje. Jednoho dne jsem se nudil, konkrétně 16. listopadu 2012. Celé to …
Petra Hůlová: Macocha vznikala jako hmota, ne jako sbírka ingrediencí
Když jsem se letos v létě v úmorném horku plazila na autorské čtení Petry Hůlové a rozteklý asfalt se mi přilepoval k podpatkům, nevěřila bych, že mne svým čtením totálně zchladí. Bylo to pořádně nefér! Četla ze své tehdy ještě redakčně neupravené knížky, kterou snad neviděl ani nakladatel, možná dokonce neměla ani jméno.
Šani Boianjiu: Jsme v tom sami a nikdo nás neslyší
O Šani Boianjiu se mluví jako o jednom z největších literárních talentů nastupující generace. Taková pověst vznikla na základě pouze jedné knihy, jejího debutu Věčný národ se strachy netřese. Mladá izraelská spisovatelka vypustila do světa zprávu třech mladých přítelkyních, které narukování do armády promění pohledy na svět. „Nikdy jsem nechtěla být spisovatelkou. Vždycky jsem chtěla dělat něco praktického, …
Bára Šťastná: Nenechávejte si radost na později
Pokud se pohybujete v online světě, pak Báru Šťastnou určitě znáte. Píše skvělý Šťastný blog, ve kterém zkoumá způsoby, jak být šťastnější v běžném životě. Nedávno vydala v nakladatelství Motto také Šťastnou knihu, ve které popisuje, jak se jí šťastnější život daří i nedaří.
Rado Ondřejíček: Z vydání knížky nezbohatnete
Rada Ondřejíčka se mnoho lidí na Slovensku bojí. Je to jeden z nejpřísnějších a nejcyničtějších publicistů a komentátorů v zemi. Když vydal svou prvotinu Homo asapiens, mnoho lidí od autora Cynické obludy čekalo stejně břitké a sarkastické texty, na jaké jsou zvyklí z novin a internetu. Ovšem tak to vůbec nebylo.
Petr Ludwig: Lidé nejvíc prokrastinují v řešení svých vztahů
Když jsem poprvé dostala do ruky knihu Konec prokrastinace, nechtěla jsem ji číst. Slovo prokrastinace už mi přišlo tak zohýbané ve všech pádech a problémech, že jsem knihu automaticky považovala za laciné svezní na hypu, ve kterém se všichni snaží stíhat a dělat věci včas. Pak jsem si ji přečetla a byla jsem nadšená.
Kateřina Dubská: Lidé se lásky bojí
Kateřina Dubská vydala nedávno knihu Člověk Gabriel, snový příběh o tradicích, romských zvycích a lásce, který sepsala z velké části na samotě v domě v Bílých Karpatech. Místo politiky a vedení nakladatelství se nyní věnuje nadaci na pomoc romským studentům, píše a stará se o své malé hospodářství.
Tomáš Hajzler: Vše se změnilo, když jsem podpálil školu
Svoboda v práci. Peníze, nebo život. Dělej, co tě baví. To jsou myšlenky, které připomínají mnoha lidem v Čechách jednu osobu, otce dvou krásných holčiček, freelancera, člověka, který opustill dobře placenou práci předního korporátního managera, a začal přemýšlet a povídat lidem okolo o tom, co vlastně v životě máme hledat. Jak máme pracovat tak, aby člověka …
Michal Viewegh: Neadresná satira je zbabělá a bezzubá
Michal Viewegh vydal tento měsíc svou další knihu Mráz přichází z Hradu, která volně navazuje na jeho předchozí román Mafie v Praze. Nás zajímalo, jak byla kniha v prvních dnech přijata a jestli se sám Michal bojí reakcí. I přesto, že je autor momentálně zaneprázdněn svým turné, našel si čas nám na pár rychlých dotazů …
Filip Doušek: Máme před očima cosi, co nefunguje
Poprvé jsme se setkali před rokem. Filip tenkrát už dvanáct let dopisoval knížku Hejno bez ptáků. Když jsme se setkali minulý týden, ležel před námi na kavárenském stole první pracovní výtisk. Seděli jsme nad Hejnem a probírali, jakých vlastně bylo těch dvanáct let psaní, měsíce editování, vybírání správného papíru a lidí, kteří se na celém …
Barbora Baronová: Příběhy přišly ke mně
Barbora Baronová vypráví o své knize Slečny, kterou letos vydala v artovém zpracování spolu s přítelem Lukášem Hvozdeckým a fotografkou Ditou Pepe na vlastní náklady. Kniha mapuje osudy osmi českých neprovdaných žen od dvacátých let minulého století do současnosti. Příběhy žen autorka literárně zpracovala, vytvořila tak specifickou výpověď o fenoménu hanlivě nazývaném „stará panna“.