Věda, nebo náboženství? Langdon v Počátku hledá odpovědi na zásadní otázky lidstva
Počátek je teď středobodem zájmu všech čtenářů a čtenářek, kteří si drží přehled o aktuálních knižních novinkách. Jaký je nový příběh Roberta Langdona? Má Dan Brown stejný drajv a nasazení jako v předchozích knihách? Jaké téma si tentokrát vezme spisovatel na paškál? Dozvíte se v naší recenzi, tentokrát netradičně pouze o jedné knize - věříme však, že právě Počátek si více prostoru zaslouží :)
Knižní tipy od Jane Moravcové: Po jakých knihách sáhnout na začátku roku?
Doufáme, že se všichni shodneme na tom, že tipů na dobré knihy není nikdy dost. Abychom vám ten výběr trošku ozvláštnili, poprosili jsme tentokrát člověka "zvenčí", aby nám pro vás připravil tipy na knihy, které rozhodně nemůžete minout.
Jak mi Malý život zlomil srdce
V poslední době je pro mě čtení ve znamení velkých, rozervaných románů, které ve mně zanechají silné pohnutky, které mě škrábnou do srdce, které mě nutí po jejich dočtení tupě civět do zdi a přehrávat si celý příběh v hlavě pořád dokola. Chcete taky něco takového? Přečtěte si Malý život.
Výuka empatie a tolerance od Chimamandy Adichie
Trochu se stydím, že jsem až doteď neznala spisovatelku Chimamandu Ngozi Adichie. Ve světě je populární, napsala hit pro Beyoncé a září nad TED talks. Já svou neznalosti napravuji a těším se, že si přečtu i její předchozí knihu Půl žlutého slunce. Protože když už se jednou seznámíte s Adichie, rozloučit se nechcete.
O porozumění a hledání sebe sama ve Vegetariánce
Hned na začátku recenze je nutné říct, že Vegetariánka vychází až 13. března. To, co vidíte na fotkách, jsou korektury, které mi poslali z nakladatelství Odeon, protože jsem si ji už vážně, vážně, vážně moc chtěla přečíst v češtině. Kolegyně Bára o ní totiž básní už pěkně dlouho a navíc byla oceněna Man Bookerovou cenou, nehledě …
5 knižních zpráv, které by vám neměly uniknout
Chystá se český překlad nové knihy Josteina Gaardera, vyjde román Josepha Hellera a těšit se můžeme i na novinku izraelsko-arabského autora Sajjida Kašui. A to samozřejmě není vše 🙂
Jeden rok netradičního přátelství uprostřed mrzutého Irska
Prvotina irské autorky Sary Baume neměla potenciál stát se bestsellerem – lyrická próza o postarším muži a jeho adoptovaném psu, která je vyprávěná ich-formou a rozděluje se do čtyř ročních období, to zrovna není typický příběh, který by lámal žebříčky prodejnosti. A přesto se kniha se zvláštním názvem Jasno lepo podstín zhyna v Irsku stala …
Sonda do vztahu dvou sester pod křídly Anděla smrti
Pořád jsem nevěřícně kroutím hlavou, když si někde přečtu, že o druhé světové válce už toho přece bylo napsáno dost. Mischling od Affinity Konar je živoucím důkazem toho, že to není pravda a že pořád existují zla té doby, na které se dostatečně neukázalo pomyslným beletristickým prstem.
5 knižních zpráv, které by vám neměly uniknout
Chystá se nová kniha Emila Hakla i svazek sebraných spisů Umberta Eca. Dan Brown upravil svůj román Šifra mistra Leonarda pro mladší čtenáře a tím naše čerstvé knižní zprávy zdaleka nekončí. Podívejte se na ně s námi! 🙂
LookBook #37: Čtení pod lavicí
Škola už je v plném proudu a my jsme se v novém LookBooku rozhodli naaranžovat knihy do školních lavic, protože věříme, že si knihy berete s sebou doopravdy zkrátka úplně všude. A taky proto, že nám tak trochu chybí čtení pod lavicí 🙂
Další příběh v e-mailech má co nabídnout
Dva francouzští spisovatelé, dvě e-mailové schránky a máme tu další moderní epistolární román. Přistupovala jsem k němu s nedůvěrou, přece jen, tohle už tady jednou grandiózně vystřihl Glattauer, vážně je potřeba to zopakovat?
Když byla příroda surovější než člověk
Zmrtvýchvstání. Knižní předloha toho profláklého snímku, ve kterém se Leo DiCaprio proplazil k Oscarovi. Podle sociálních sítích naprosto neoprávněně – měl to totiž vyhrát ten medvěd.
Houellebecqova Paříž nosí burku
Píše se rok 2022 a volby ve Francii právě vyhrála Muslimská jednota. Ženy se téměř ze dne na den musí na veřejnosti zahalovat, Židé prchají ze země, je omezeno ženské vzdělávání, na středních školách se objevuje islámská výuka, ve školních jídelnách se jí podle islámských pravidel…
RECENZE: Ženské lži
Je tu další pravidelná vítězná recenze v rámci soutěže Chceme vaše recenze! Tentokrát jsme mezi pěti vítěznými recenzemi vybrali recenzi knihy ruské spisovatelky Ljudmily Ulické, které nedávno v češtině vyšla kniha Zelený stan, se kterou také navštívila Prahu. „Styl Ulické je velmi prostý, bez zbytečných příkras, i tak ale zvládá do své knihy vložit napětí, …