RECENZE: Než jsem tě poznala
Recenze, které na našich stránkách přibývají v rámci soutěže Chceme vaše recenze, zahrnují neskutečně širokou paletu žánrů. Jednou z nejzastoupenějších kategorií pak je romantická literatura. Mnozí z vás umí dojmy z hlubokých příběhů o lásce a vztazích krásně popsat – a nemusí se nutně jednat o dlouhatánský elaborát, aby bylo každému jasné, že kniha stojí za …
Mlč, ať neprozradíš tajemství
Vypadá to, že právě prožívají boom knížky pro holky o holkách, které trápí nějaké „strašlivé“ tajemství. Nejdřív Kečupová mračna, pak Dopisy na konec světa a teď Odpusť mi. Megan.
Maturitní recenze: R.U.R.
Dalším dílem, které přibližujeme skrze recenzi jak obdivovatelům a obdivovatelkám moderní klasiky, tak studujícím maturitních ročníků, je R.U.R. – hra z pera jednoho z nejznámějších českých spisovatelů vůbec, Karla Čapka. „Čapek zde, jako v jeho mnoha dalších dílech, pokládá otázku, co se stane, pokud lidé přecení technický pokrok a kritizuje přehnanou touhu lidí zbohatnout,“ přibližuje knihu Anna.
Maturitní recenze: Anna Karenina
Pro milovníky a milovnice klasické četby i pro budoucí maturanty a maturantky je tu další recenze – tentokrát se zabývá úžasným dílem Anna Karenina Lva Nikolajeviče Tolstého. Z obdivu k tomuto kousku se vyznává Marie, a píše: „Kdo nezkusil ruský realismus, jako kdyby nikdy nic nepřečetl.“ Ponořte se do světa ruské klasiky!
RECENZE: Bez šance
Víte vy co? Díky vašim příspěvkům do soutěže Chceme vaše recenze! se nám chce číst ještě víc než jindy. Proč? No protože o knihách různých žánrů umíte krásně psát (a ostatně i čtení vašich recenzí je fajn zážitek). „Kniha Bez šance potrápí vaše filozofické mozkové závity“, píše například Dominika ve vítězné recenzi novinky od Neala Shustermana. Čtěte, …
5 literárních kritiků, které byste měli znát
Poslední dobou se čím dál tím radši kocháme vašimi skvělými recenzemi! Píšete nám je ke knihám na naše stránky a hodnotíte také maturitní díla z naší tabulky doporučené četby. Ty nejlepší z vás za to samozřejmě odměňujeme. Pojďte se seznámit s významnými literárními kritiky, abyste věděli, koho si máte jako budoucí slavní recenzenti vylepit v pokojíčku na zeď 🙂
Houellebecqova Paříž nosí burku
Píše se rok 2022 a volby ve Francii právě vyhrála Muslimská jednota. Ženy se téměř ze dne na den musí na veřejnosti zahalovat, Židé prchají ze země, je omezeno ženské vzdělávání, na středních školách se objevuje islámská výuka, ve školních jídelnách se jí podle islámských pravidel…
RECENZE: Ženské lži
Je tu další pravidelná vítězná recenze v rámci soutěže Chceme vaše recenze! Tentokrát jsme mezi pěti vítěznými recenzemi vybrali recenzi knihy ruské spisovatelky Ljudmily Ulické, které nedávno v češtině vyšla kniha Zelený stan, se kterou také navštívila Prahu. „Styl Ulické je velmi prostý, bez zbytečných příkras, i tak ale zvládá do své knihy vložit napětí, …
Maturitní recenze: Babička
Chceme vám usnadnit maturitu z českého jazyka a literatury 🙂 I proto přinášíme recenze maturitní četby z pera vás, knihomolů a knihomolek. „Také se rozplýváte nad tím, když vám babička nebo děda vyprávějí o tom, jaké to bylo, když oni byli malí? Tak přesně takovým půvabem překypuje i tato knížka,“ píše Eliška o Babičce Boženy Němcové. Připomeňte …
Pan Pětiletý vypráví dechberoucí příběh o svém Pokoji
Mé první setkání s Emmou Donoghue proběhlo právě díky románu Pokoj, který mi doporučila kamarádka a ačkoliv jsem se na román vyprávěný z pohledu pětiletého kluka dívala skrz prsty, nakonec jsem musela kapitulovat. Je to jedna z nejlepších knih, s jakými jsem měla tu čest. Vaše smůla, jestli ji minete bez povšimnutí.
Maturitní recenze: Pygmalion
Chceme vám usnadnit maturitu z českého jazyka a literatury 🙂 I proto přinášíme recenze maturitní četby z pera vás, knihomolů a knihomolek. Přečtěte si recenzi na Pygmalion George Bernarda Shawa, o kterém Magdaléna píše: „Přestože osudy postav jsou nezvyklé, není to pohádka na dobrou noc pro děti.“
RECENZE: Jsou světla, která nevidíme
Další vítězná recenze v rámci soutěže Chceme vaše recenze! je tady. Tentokrát jde o recenzi knihy, odehrávající se za 2. světové války a ověnčené Pulitzerovou cenou. Kateřina o Jsou světla, která nevidíme napsala: „I když bylo na toto téma popsáno a potištěno už mnoho archů papíru, toto dílo stojí za pozornost díky nenásilnému vyprávění, které dokáže …
Šrámy na duši ukrývá mezi řádky Dánská dívka
V Dánské dívce spisovatel citlivě a působivě vypráví příběh dánského malíře Einara Wegenera, prvního muže, který podstoupil operativní změnu pohlaví.
RECENZE: Stopařův průvodce Galaxií
Představujeme vítěznou recenzi druhého týdne soutěže Chceme vaše recenze! Přečtěte si Vítovo vtipné hodnocení Stopařova průvodce Galaxií 😉 Pokud chcete jako on a další čtyři autoři a autorky vítězných recenzí tohoto týdne získat poukaz na knihy, taky se zapojte! Všechny informace najdete na stránce soutěže.