Sexy kulinářka Charlotte je zpátky!
První díl trilogie o potřeštěné kanadské produkční Charlotte jsem si zamilovala. A tak když jsem dostala možnost přečíst si díl druhý, neváhala jsem ani vteřinku. Pokochala jsem se (opět) báječným kabátkem, který je tentokrát sytě modrý a začetla se do příběhů čerstvě vdané paní Lhermittové.
Žijeme proto, abychom jedli. Nebo jíme proto, abychom žili?
Jídlo nás fascinuje, milujeme ho, bereme ho jako nutné zlo nebo se mu snažíme vyhýbat. Jídlo slouží k uspokojení základních lidských potřeb. V posledních letech nejen udržuje při životě, ale také zabíjí – jeho nedostatek, ale čím dál více také jeho přebytek. Obezita se týká stále většího procenta dospělé i dětské populace napříč světem.
Pražský indián
Praha měla svého indiána. Alespoň na chvíli, na počátku dvacátého století, kdy ho přivezl z Jižní Ameriky Alberto Vojtěch Frič, významný cestovatel a mimo jiné dodavatel exponátů do Náprstkova muzea.
Jak syn rockera hledal vraha topmodelky
Kniha Volání Kukačky vyvolávala ve čtenářích dojem, že je to prvotina spisovatele Roberta Galbraitha. Po tom, co celý svět zjistil, že jde o detektivní román od Joanne K. Rowlingové se tato kniha stala bestsellerem. Velmi zajímavý příběh, kdy Cormoran Strike hledá vraha celosvětově známé topmodelky, nás přivádí do světa showbysnysu, psychicky labilních postav a překvapivých …
Nechte se provést dějinami pirátů
Poslední dobou se zaobírám odbornými knížkami víc, než beletrií. Což je určitě chvályhodné – většinu z toho totiž využiju ve škole (nebo si to aspoň namlouvám) – ale co si budeme povídat, beletrie je beletrie. To jsem si říkala, když jsem otvírala šestisetstránkovou bichli s názvem Pirátství. Bude to možná fajn, ale nějaký pořádný komplikovaný …
Hájkova kronika v novém kabátě
Nakladatelství Academia vydalo novou edici slavné České kroniky Počin století, dalo by se říci o novém vydání Hájkovy kroniky, jejíž edici připravil Jan Linka. Předchozí vydání totiž nebyla úplná, první snahu o ucelenou podobu kroniky přerušila druhá světová válka. Druhé vydání, které se objevilo v 80. letech 20. století, představovalo jen výbor z celého textu.
Deset žen, deset různých životů
Raději čtu romány než sbírky povídek. Rozečtený román (a to se vám ani nemusí moc líbit) k dočtení láká tak nějak samozřejmě. Jsme zvědaví, jak dopadne a co bude s hlavními hrdiny, a dokud se to všechno nedozvíme, nebudeme mít klid. Sbírky povídek podobnou magií neoplývají – dočtete jednu povídku, příběh se uzavře. K pokračování ve čtení …
Divočinu si budete chtít přečíst dvakrát
Ačkoliv si my komiksáři rádi myslíváme, že se všichni známe a nic už nás v našem malém českém a slovenském rybníčku nemůže překvapit, čas od času se z poklidných vod vynoří jméno, které zaujme nečekanou ladností a bravurou skoku i zvětšujícími se kruhy na hladině.
YA román Easy: ideální lehké čtení na dovolenou
Život není easy, říká Tamara Webberová prostřednictvím této knihy, která vyšla v českém překladu v brněnském nakladatelství Jota.
Veverky z Central Parku, Cary Grant a ruch velkoměst
Původem Maročanka Katherine Pancolová krátce působila jako profesorka francouzštiny a latiny a následně se stala úspěšnou novinářkou. Psala například pro časopisy Cosmopolitan nebo Paris Match. Je autorkou životopisu Jackie Kennedyové Tvář za obrazem a také již zmiňované románové trilogie, jejíž díly mají krásné zvířecí názvy – Žluté oči krokodýlů, Pomalý valčík želviček a Veverky z Central Parku bývají v …
#tipnaknihu: Hejno bez ptáků
Hejno bez ptáků provázelo již v době před jeho uvedením dost silné renomé. Veřejnost kniha zaujala především aspekty, které provázely vznik tohoto slibného debutu. Filip Doušek se rád podělil s fanoušky na sociálních sítích o podrobnosti, které stály za vznikem románu.
Z nové Labyrint Revue budou nadšení milovníci dobrého jídla i kvalitní literatury

Nové číslo, resp. dvojčíslo časopisu pro kulturu Labyrint Revue je věnováno jídlu. Řada zahraničních i domácích autorů řeší ve svých příspěvcích různé náhledy na současné vnímání kultury jídla a stolování, často s odkazem na doby minulé. Z obsahu jednotlivých příspěvků lze vyčíst snahu porozumět tomu, jak se z jídla a gastronomie všeobecně stal svébytný fenomén v oblasti lifestylu.
Desetkrát jinak a pořád cítíte lidskost. To je Deset žen
Ve chvíli, kdy začínám číst novou knihu, nikdy dopředu negooglím, o čem je nebo jak o ní hovoří kritici. Nechci si nechat vzít svoji objektivitu. A jinak tomu nebylo ani v případě Marcely Serranové a jejího románu Deset žen. U autora či autorky je to něco jiného, zajímá mě vždy jeho příběh.
Trojská válka z pohledu Patrokla
Achilleus, Oddyseus, Patroklos, Meneláos, Helena… Všechna tahle jména známe už ze základní školy. Patří ústředním hrdinům nejslavnějšího eposu všech dob – Homérově Illiadě z 8. století př. n. l. Madeline Millerová se rozhodla, že ho přetvoří do čtivého a poutavého příběhu. Povedlo se jí to?