Co bylo dál s Prsatým mužem?
Prsatý muž se po osmi letech vrací na ostrov Siberut a zjišťuje, že se v mnohém změnil, stejně jako jeho život. Jedinečný příběh o změně tak velké, že si ji jen těžko dokážeme představit. Kdo je Syn větru a jak ovlivnil příběh Davida Zajíce? Kniha je věnována místům a bytostem, jež zmizely,a láskám, co zůstaly. …
Vojna podle holek
Mladá izraelská autorka Šani Boianjiu vydala svou románovou prvotinu. Ta letos vyšla v nakladatelství Jota v překladu Tomáše Suchomela. Kniha Věčný národ se strachy netřese je o holkách. Třech normálních osmnáctiletých holkách, které chodí do školy, dívají se po klucích, nerozumí si s rodiči, pořádají večírky…
Romantický příběh na pošmourné dny
Leila Meachamová se proslavila jako autorka knihy Poselství růží, které svým mixem romance, rodinné ságy a jižanského historického románu zaujalo čtenáře po celém světě. Knižní klub nedávno vydal v edici Světový bestseller další autorčino dílo Dlouhé stíny, ve kterém se Meachomová pokusila navázat na velký úspěch své první knihy.
S Odysseem za bájnou Atlantidou a věčným ledem
Na okraj nové knihy Umberta Eca Fantazijní světy a neobvyklé prostory, kam spisovatel zasazuje své děje, mnohdy přitahují pozornost čtenářů. Někteří si místa představují, jiní sní, že se do nich dostali a svobodně se tam pohybují. Ostatní je odmítají s tím, že je to nehorázná blbost a jak to ten či onen autor mohl myslet.
Zapomenuté dítě, po Šmírákovi je tu další skvělá detektivka
V poklidném městečku na severním pobřeží Anglie byla nalezena brutálně zavražděná studentka Amy. Za pár měsíců dojde na nedaleké farmě k dalšímu podobnému zločinu. Nic nenapovídá tomu, že by obě oběti něco spojovalo. Policistka Almondová se upne na druhý případ, ale stále jí uniká otřesné tajemství, které rodinu navždy poznamenalo. Při pátrání se musí vrátit …
Geniální, vtipné, děsivé… aneb zasmějte se s Hitlerem
Mám slabost pro minimalistické a přesto designově nápadité obálky. Přiznávám, že často si chci knihu s takovou obálkou přečíst, i když netuším, o co v ní vůbec jde. Obálka knihy Už je tady zas jde ovšem ještě dál – je minimalistická, zajímavá a… a už na první pohled je vám jasné, jaký příběh se pod …
Dante a bioteroristi míří k dystopii
Je tu další bestseller od Dana Browna, který vytvořil legendárního profesora a symbologa Roberta Langdona. Jistě vám ho nemusím nijak představovat. Pokud jste se s ním ještě nesetkali v knihách, tak jste už dozajista měli tu čest ve filmových adaptacích. Třeba v proslulé Šifře mistra Leonarda nebo v Andělé a démoni. Někde určitě.
Opravdový gentleman
Některé knihy dokáží člověku změnit život. Můžou to být foglarovky, může to být Pán much, nebo Opravdový gentleman od Bernharda Roetzela. Poprvé jsem na tuto knihu narazil v roce 2004 – bylo to kultovní „červené“ vydání. Svět gentlemanů mě chytnul a už nepustil.
Rovnoprávnost začíná v hlavě
Před pár týdny jsem seděla s Michelle Losekoot na kávě a během diskuze o mých čerstvě nabývaných zkušenostech z volné nohy jsem zabrousila na téma svých obav ohledně znalostí a zkušeností, které klientům předávám. Druhý den mi Michelle poslala fotku stránky z knihy Lean In – Opřete se do toho. Ty dva odstavce byly o mně!
Život s literaturou jako každodenní radost
Lubomír Doležel (*1922) je lingvista a literární teoretik, který je ve světě známý především jako autor teorie fikčních světů. K jeho ideji se následně přiklonil také Umberto Eco. Podle Doleželovy teorie všechny literární tety vytvářejí vlastní fikční světy, v těch platí speciální pravidla a pravdivostní podmínky, jež jsou založeny jenom na informacích poskytnutých textem samým.
Čtvrtý detektivní případ z pera Adlera-Olsena
Čtvrtý případ Carla Mørcka z oddělení Q. Tentokrát se jedná o zneužívání a týrání žen. V Dánsku byl zřízen ostrov Sprogø, kam byly deportované ženy, které byly shledány jako podřazené a nedostatečně inteligentní. Místní chovanky byly naprosto odkázány na ženské vedoucí, které s nimi neměly žádné slitování. Kniha začíná příběhem jedné z žen, která na …
Hrobaříci a Hrobaři
Když napsal Umberto Eco román Foucaultovo kyvadlo, jednoho dne mu přistál ve schránce dopis – jak se dozvídáme z výboru jeho esejů Šest procházek literárními lesy. Čtenář se výtečného italského filosofa, sémiologa a spisovatele ptal, jak je možné, že hrdina jeho knihy nezaznamenal obrovský požár, který vypukl v noci 24. června 1984 na rohu pařížské ulice Réaumur, …
BLOG CHALLENGE: Buzíčci

Deset blogerů, deset recenzí, ale pouze jedna kniha. Kterou knihu recenzoval náš celý blogerský tým tento měsíc? Buzíčky. Sbírku povídek Jana Folného si nemohli vynachválit, přečtěte si proč.
Buzna je nejlepší kamarád
S literaturou popisující problematiku vztahů stejného pohlaví ke stejnému pohlaví se v poslední době roztrhl pytel. Téma „zakázané“ lásky přestalo být tabuizováno (narozdíl od Ruska, kde se gayové a lesby musí stále skrývat) a začalo se hojně dostávat do knih a filmových scénářů.