Jaká je nová kuchařka Dity P.?
Jaká je nová kuchařka Dity P.? Krásná. Stejně jako ta první. Ditu jsem znala ještě v dobách, kdy vaření a jídlo vůbec nebylo cool. Farmářské trhy neexitovaly, Dita dělala šéfredaktorku Apetitu a já jsem strašně ráda četla její úvodníky. To mi mohlo být tak 15, chodila jsem na gympl a byla trapná, že místo Bravíčka …
RECENZE: Jak jsem se zamilovala do jedné české spisovatelky
Román To prší moře mi doporučila Lucka z Martinus.cz a přiznávám, že jsem se na něj moc netěšila, protože víte co, ty české knížky… valná většina z nich mě dost zklamala. Jenže když vám doporučí knížku někdo z knihkupectví, tak si ji přečtete, v takové lidi já mám zkrátka naprostou důvěru. A vyplatilo se mi …
RECENZE: John Green píše o zázračném dítěti a 19 Kateřinách
Jako narovinu – do Greena jsem se po přečtení Hvězd totálně zbláznila a bylo mi jasné, že všechno od něj, co se odteď objeví na pultech knihkupectví, prostě musím mít. Takže jsem pak poctivě přelouskala Hledání Aljašky, Papírová města a teď jsem se pustila i do Příliš mnoho Kateřin.
Příliš barevná kuchařka
Kuchařky se stále a dlouhodobě jeví jako velice prodejný artikl, na trhu jich je více a více, snaží se oslovit a upoutat, a to jak vizuálně, tak zvučným jménem – samotný obsah může být i zklamáním. Vaří vyhlášení kuchaři, vaří již dlouhodobě zpěváci a herci, vaří sportovci. Není divu, že do dlouhé řady knih receptů …
O kuchařce od ženy pro ženu z pohledu muže
Ačkoliv nám doktoři neustále připomínají, že snídat se musí, myslím, že nejsem zdaleka jediný, kdo ráno vstane a poslední, na co myslí, je příprava kloudné snídaně. Klasický základní problém: kde na to vzít čas, když se člověk pohybuje po bytě polospící, naráží do věcí a musí stihnout přípravu a odchod do práce.
Jaká jsou pravidla pozitivního sobectví?
S Michaelou Dombrovskou jsem se seznámila na jednom ze svých Naučmese kurzů ještě předtím, než o ní začala básnit naše učitelka informačního managementu. Autorka knihy Pravidla pozitivního sobectví totiž mimo jiné přednáší na Filozofické fakultě UK. Kromě toho má autorčinu fotku v knize na svědomí má oblíbená fotografka Janka Šimáčková. Jakmile jsem se tedy dozvěděla, že u …
Hledejte skrytý smysl
Nakladatelství Academia předkládá čtenářům druhé, revidované vydání knihy Význam ve výtvarném umění. Dílo je výsledkem dlouholetého vědeckého zájmu známého německo-amerického historika umění Erwina Panofského (1892–1968). Panofsky pro čtenáře přichystal sedm statí, k nimž doplnil ještě úvod a závěr.
Mezi novinami a časopisy v nelehké době
Rakouská literatura má k té naší blízko. Aby ne, dlouho jsme byli společný stát a ty stereotypy tady zůstaly. Zkuste si vyřídit nějaký dokument, a kolik na to potřebujete potvrzení… Máme s Rakušany společnou literaturu, a ne že ne. Ona vlastně i Němcová byla rakouská autorka, když bychom chtěli být puntičkáři. Možná jen je trochu škoda, že …
Hercule Poirot se vrací na scénu
Návrat, mon ami? Hercule Poirot se vrací na scénu. Poté, co Agatha Christie nechala slavného detektiva zemřít, se objevuje nový, dosud neznámý Poirotův případ. Nebyl však napsán královnou zločinu, teď se držím klasické klišé nálepky, kterou britská autorka dostala.
Jaký je poslední případ oddělení Q?
Adler Olsen stvořil už pátý případ oddělení Q s jedinečnou trojicí vyšetřovatelů, kteří se snaží přijít na kloub odloženým případům. Tentokrát se všechno točí okolo malého chlapce Marca. Chlapec, který je v Dánsku ilegálně a jeho klan spolu s jeho otcem a strýcem ho s ostatními děti nutí krást a žebrat.
Nesympaťáci Petry Soukupové
Na zralou a s nadhledem vyprávěnou knihu K moři jsem byla zvědavá především díky velmi kladným ohlasům přátel i recenzentů. Nespletli se, román skutečně stojí zato. Začtete se, kniha vás po prvních stránkách drapne a nepustí. Zřejmě s ní strávíte pár chvilek na tramvajových zastávkách, třicet minut polední pauzy i příjemný podvečer, který se protáhne do dvou do …
Kniha, kterou bychom měli číst ve škole
Signál a šum, s podtitulem „Mnoho předpovědí selže – Některé ne“ nepřečtete za den. Možná ani za týden. Já jsem se k němu vracela tři měsíce. Na 450 stranách textu a 84 stranách poznámek je totiž nahuštěno tolik informací, že vám z toho bude mozek dělat salta. Nutno podotknout, že pečlivě vyhodnocená.
Kdysi slavnější než Neruda, nyní téměř neznámý
Jsou jména, která v zásuvkách literární historie už dávno zavál prach. Jen občas se nějaký pečlivý badatel vydá do tajemných zásuvek odložené minulosti a odfoukne zatracenost. A jméno opět vypluje na světlo. To je i případ Jana Liera. Neboť kdo byl Jan Lier?
Nejslavnější postava z pera královny zločinu je zpět
Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů – nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorka Sophie Hannah. Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století – ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však …