Ohlédnutí za Čtenářským klubem v listopadu a prosinci

Zvykli jsme si na to, že na našem blog každý měsíc hodnotíme knihu, kterou právě čteme v našem Čtenářském klubu. Předvánoční frmol nám ale poněkud změnil plány, proto jsme se rozhodli, že listopadovou a prosincovou knihu zhodnotíme naráz v jednom článku. Chcete-li se o knihách dozvědět víc, čtěte dál!
Důmyslně popsaný svět lidí kolem třicítky
Je libo kuřecí křidýlka nebo 150 trendy onálepkovaných stran nové knihy Doroty Maslowské? Louboutin totiž uvedl na trh sérii šílených lodiček inspirovaných protiotlačeninovými ortopedickými sandály!
Trocha krásného a jemného čtení
Francouzský bestseller s přesympatickým názvem S elegancí ježka zobrazuje osudy několika zajímavých lidí, kteří bydlí v jednom domě. Domovnice Renée, která rozumí filozofii jako málokterý absolvent magisterského studia uvedeného oboru. Dvanáctiletá dívenka, jež je pevně rozhodnutá, že se již brzy zabije. A taky záhadný Japonec Kakuro Ozu, jehož příchod do domu změní všechny zavedené pořádky…
Faustomat Filipa Douška
Hejno bez ptáků je prvotina mladého vystudovaného ekonoma Filipa Douška. Psal ji dlouhých dvanáct let a vydal ji loni na vlastní náklady. Navíc se chopil i její propagace. Vypustil své Hejno na sociální sítě, kde získalo celu řadu příznivců ještě před svým vydáním.
Zamilovala jsem si muže jménem Ove
Tak jsem si přečetla všemi vychvalovaný román Muž jménem Ove. Podle recenzí a tweetů a statusů jsem se měla připravit na humorný román křísnutý kapkou smutku a nostalgie. Nutno říct, že nikdo nekecal, tohle na Oveho přesně sedí. Ale nikdo mě nevaroval, že jde o jednu z nejlepších knih, jakou jsem doposud přečetla.
Chlast, holky a byrokracie
Nakladatelství Argo vydává díla Charlese Bukowskiho. Letos zařadilo i jeho románovou prvotinu Na poště v novém překladu Boba Hýska. Charles Buowski, americký autor, jenž bývá řazen do skupiny beatníků, patří dnes už k čítankové klasice. V jeho přímočaré poezi, povídkách i próze najdete spoustu vulgarit, alkoholu, bídy, smutku i sexu.
Příručka pro NĚKOHO, jak zbohatnout v Asii
Pákistánský spisovatel Mohsin Hamid přichází se svou třetí knihou. Po Kouři můry a Váhavém fundamentalistovi mu vyšla publikace s názvem Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii. Svazek tak rozšířil, knižní trh oživující, edici Světová knihovna nakladatelství Odeon.
Zlato vás zahřeje u srdce
Dnes jsem si pro vás připravila recenzi na nenápadnou knížku jménem Zlato od Dana Rhodese, kterou letos vydalo nakladatelství Argo. Nejdřív mě zaujala výrazná obálka, pak naprosto skvělý příběh.
Tampa: Lolita naruby?
Před pár týdny vyšla v Odeonu dosti kontroverzní knížka, a to literárně vytříbený debut jménem Tampa od Alissy Nutting. Hlavní hrdinkou je šestadvacetiletá učitelka se slabostí pro čtrnáctileté chlapce, a právě díky téhle problematice a stylu je román přirovnáván k Nabokově Lolitě. A protože Lolita je světlo mého života, žár mých slabin… má oblíbená kniha, bylo jasné, že dříve či později …
Macocha: Surově lidská a neuvěřitelně geniální
“Napadá mě, že když všechny ženy na světě vydělávaly místo peněz jenom kůže, možná to bylo pro všechny zúčastněné přehlednější…” Česká literatura údajně dlouhou dobu netrpělivě vyhlíží velký původní román, už ale není důvod k dalšímu čekání na takový text: Petra Hůlová vydala v nakladatelství Torst útlou knížku s názvem Macocha a už poněkolikáté uhranula literární svět.
Oceněný román o siamských dvojčatech si zamilujete
Max a Izák jsou siamská dvojčata. Když se v roce 1899 narodí, matka se o ně nedokáže postarat, a tak se přičiněním tety ocitnou jako hříčka přírody v místním cirkuse. Zde se poprvé cítí jako plnoprávné lidské bytosti – spřátelí se s ostatními zrůdami, monstry a ztracenými existencemi a zjišťují, že běžní lidé je vnímají …
Sexy kulinářka Charlotte je zpátky!
První díl trilogie o potřeštěné kanadské produkční Charlotte jsem si zamilovala. A tak když jsem dostala možnost přečíst si díl druhý, neváhala jsem ani vteřinku. Pokochala jsem se (opět) báječným kabátkem, který je tentokrát sytě modrý a začetla se do příběhů čerstvě vdané paní Lhermittové.
Veverky z Central Parku, Cary Grant a ruch velkoměst
Původem Maročanka Katherine Pancolová krátce působila jako profesorka francouzštiny a latiny a následně se stala úspěšnou novinářkou. Psala například pro časopisy Cosmopolitan nebo Paris Match. Je autorkou životopisu Jackie Kennedyové Tvář za obrazem a také již zmiňované románové trilogie, jejíž díly mají krásné zvířecí názvy – Žluté oči krokodýlů, Pomalý valčík želviček a Veverky z Central Parku bývají v …
#tipnaknihu: Hejno bez ptáků
Hejno bez ptáků provázelo již v době před jeho uvedením dost silné renomé. Veřejnost kniha zaujala především aspekty, které provázely vznik tohoto slibného debutu. Filip Doušek se rád podělil s fanoušky na sociálních sítích o podrobnosti, které stály za vznikem románu.