Tíživé ticho: Trochu jiná detektivka od Roberta Bryndzy
Kdo má rád detektivky a thrillery, jméno spisovatele Roberta Bryndzy určitě zná. Tenhle britský spisovatel, trvale žijící na sousedním Slovensku, napsal dvě celosvětově úspěšné série s vyšetřovatelkami Erikou Fosterovou a Kate Marshallovou, které vyšly už ve 29 zemích. Na očekávanou novinku Tíživé ticho, autorovu první knihu, která součástí série není, ale je samostatným thrillerem, se fanoušci hodně těšili. Pojďme se tedy knize podívat na zoubek.
Barva nachu: Dopřejte si silný a dojemný příběh
V únorovém Čtenářském klubu Martinusu jsme četli knihu, která nás opravdu zasáhla a zůstane v nás velmi dlouho - je jí Barva nachu od americké spisovatelky Alice Walker.
Máte pocit, že povídkové knížky jsou nuda? Přečtěte si 13! a změníte názor
Povídka je žánr, který v dnešní době – přiznejme si to – není úplně trendy. Přesto se loni z literárních hlubin vynořilo hned několik výtečných povídkových knížek a jednou z nich je novinka od Pavla Tomeše s názvem „13!“ (pozor – číst jako třináct faktoriál). A pokud patříte mezi čtenáře, kteří povídky zrovna dvakrát nemusejí, po tomhle možná změníte názor.
Koketujete s myšlenkou napsat vlastní knížku? Přečtěte si, co radí Ruta Sepetys
Okouzlují vás knížky natolik, že byste chtěli napsat svou vlastní? Super! Jak se ale staví dobrý příběh? Kde brát inspiraci? Zasekli jste se u „kapitoly první“ a ne a ne s ní pohnout? V tom případě není od věci hledat podněty u zavedených spisovatelů a něco si o psaní přečíst. Jedna taková knížka nedávno vyšla: jmenuje se Tvůj příběh, napsala ji Ruta Sepetys a pro začínající autory to může být příjemný start.
Trápení všeho druhu: Příběhy všedního života, ve kterých pravděpodobně poznáme sami sebe i své blízké
Trápení všeho druhu má někdy každý z nás a Mariana Leky o nich umí díky svému pozorovatelskému umu psát poutavě a s humorem. Ať už vás trápí různé úzkosti, nemoci, nespavost či puberta, je dost možné, že se ve sloupcích psaných pro německý časopis Psychologie Heute poznáte a třeba se zasmějete i sami sobě.
Víra, naděje a masakr: Přímo do srdce Nicka Cavea a všech čtenářů téhle knihy
Ke knihám celebrit bývám skeptická, stejně jako ke knihám, které jsou přepisy rozhovorů. Nick Cave je pro mě ale dostatečně zajímavá osobnost na to, abych jeho novou knihu zkusila. A nelitovala jsem ani stranu!
Empusion: Přírodně-léčivý horor nebo jen klub kašlajících a filozofujících šovinistů?
Empusion je nejnovější román polské autorky Olgy Tokarczuk, která v roce 2018 získala Nobelovu cenu za literaturu. Je Empusion opravdu přírodně-léčivý horor nebo jenom tlachání opilých a znuděných pacientů léčících se z tuberkulózy v německém Görbersdorfu?
Nesčetně hvězd: Poetické čtení, které si nejlépe vychutnáte u dobrého čaje
Jsou knížky, které zhltnete na jeden zátah. A pak jsou ty, u kterých se naopak musíte zastavit a pomalu si je vychutnat. Novinka Nesčetně hvězd od francouzské autorky Muriel Barbery rozhodně patří do té druhé skupiny. Je to čtení, které si nejlépe užijete v tichu, klidu a se šálkem čaje v ruce.
Kéž bys tu byl: Čtivý příběh na pozadí koronavirové pandemie
Koronavirová pandemie je rozhodně obdobím, které si naše generace bude pamatovat. Není divu, že už se na pultech objevily knížky, které k ní odkazují. V českém literárním rybníčku jste mohli narazit například na Zážitky z karantény od Haliny Pawlovské nebo na Karanténu s moderním fotrem Dominika Landsmana. A co se týče zahraničních titulů – tam bychom do sekce „koronavirová literatura“ mohli zařadit třeba právě i novinku od Jodi Picoultové Kéž bys tu byl, o níž dneska bude řeč.
Mateřství: Být, či nebýt matkou? To je oč tu Sheile Heti běží.
Sheila Heti si ohledně mateřství klade tři základní otázky: Být, či nebýt matkou? Kdy být matkou? Stanu-li se matkou, zůstanu svobodnou ženou? Přišla tomu Heti na kloub? Pokud ve vás téma mateřství rezonuje, je pro vás tato nevšední kniha ideální.
Kdo ví: Autofikce, která bolí, ale nemůžete ji přestat číst
Pauline Delabroy-Allard pro vás možná není úplně nové jméno, patří k jedné z mých osobních favoritek francouzské literatury, a tam je konkurence poměrně tvrdá! Její novinku Kdo ví jsem si zamilovala stejně jako její první román a níže vám povím, proč byste jí taky měli dát šanci, pokud jste to zatím neudělali.
Vinice ve Francii: Ideální čtení ke skleničce šampaňského!
Knížky od Julie Caplinové čtenáře většinou zachumlají do deky a usadí do tepla plápolajícího krbu. Ne tak Vinice ve Francii – ta naopak zahřeje červencovými slunečními paprsky. Dostali jste chuť na chvíli zapomenout na počasí venku? V tom případě si určitě nenechte ujít „summer vibes“ ukryté v nejnovějším Romantickém útěku!
Dareba: Román o síle dívčího přátelství v mužském světě meziválečné Itálie
Dareba je románová prvotina mladé italské autorky Beatrice Salvioni o síle pověrčivosti a dívčího přátelství na pozadí fašistické Itálie zmítané strachem, násilím a sexismem.
Tři důvody, proč se zakousnout do feelgood detektivky Zlatá vařečka
Zlatá vařečka je momentálně senzací mezi detektivkami. A není se čemu divit – směs detektivního žánru s prostředím prestižní kulinářské reality show je rozhodně vynalézavou kombinací, zvláště když se podaří to všechno dokonale promíchat a okořenit. Jessa Maxwell to každopádně zvládla a naservírovala nám vynikající detektivní „feelgood“ sousto!