Když si přiznáte, že na to zkrátka nemáte
Kniha A proto skáču přibližovala obyčejným lidem pohled na vnitřní svět autistického dítěte pomocí interview, které Naoki Higašida dělal sám se sebou. Nejhodnější chlapec Eli Gottlieb zase popisuje příběh padesátiletého autisty, který uprchne ze sanatoria. Nejnovějším přírůstkem do skupiny těchto knih je Kluk z kostek Keitha Stuarta.
Neskutečně autentický Šindelka a jeho Únava materiálu
Mapa Anny od Šindelky byla kniha bezesporu dobrá a zajímavá, ale nepřesvědčila mě, že je Marek Šindelka spisovatel, jehož tvorbu musím sledovat i nadále. Jenže pak přišla Únava materiálu a blahořečilo ji tolik mých známých, že jsem taky neodolala. A dobře jsem udělala, protože románů, které by nejen reflektovaly nějaký problém dnešní doby a ještě …
Komiks, u kterého se bude rozplývat i ten největší cynik
Na dnešní recenzi jsem si vybrala úkol vskutku nelehký – představit vám komiks Slaďák a nerozplynout se při tom v rozjímání o tom, jak strašně boží tahle kniha je. Je to nevděčný úkol, protože každý, kdo už měl se Slaďákem tu čest, ví, že je to ta nejrozkošnější kniha všech dob.
Místo, kde soukromí neexistuje
Kruh od Davea Eggerse jsem si přečetla proto, že za pár týdnů půjde do kin filmová adaptace s Emmou Watson v hlavní roli. A #emmajelaska, to všichni víme. Věděla jsem, že to bude zajímavé a taky že jo. Znáte takové ty knihy, co vás úplně pohltí a přenesou na vás celou kupu emocí, se kterou …
Vlídná novinářka odhaluje skrytou tvář amerického městečka
Taky se vám občas zasteskne po jednom konkrétním žánru a zkrátka si musíte co nejdřív knihu z tohoto žánru přečíst ať se děje co se děje? Mně se zastesklo po nějaké napínavé detektivce, ne severské plné násilí, ale spíš po staré dobré britské detektivce, kde se pomalu rozplétají komplikované osudy hrdinů a vyšetřování se vede …
Zjistěte s Noahem Hawleyem, co se stalo Před pádem
V podstatě za jeden víkend jsem zhltla dva psychologické romány. Ten první, o němž bude dnešní recenze, se jmenuje Před pádem a napsal ho americký spisovatel Noah Hawley. Ten druhý napsal rovněž Američanka, Kimberley McCreight a jmenuje se Tam, kde ji našli. Ačkoliv spolu tyhle příběhy nemají víc společného, pro mě ano – byly to …
V Pražské buzně na vás čeká jízlivý humor a upřímná generační výpověď
O blogu Pražské buzny jsem slyšela už kdysi, ale zatím jsem neměla důvod vyhledat si ji na internetu a začíst se do článků Jiřího Markvarta, který je zkrátka teplý a žije v Praze a připadalo mu to natolik důležité, že o tom musel napsat knihu. Aspoň tak to tvrdí knižní anotace. Takže se ke mě jeho …
#kniznimlsani: Přirozeně
Máme pro vás další lákavou recenzi na kuchařku, tentokrát však nepůjde ani zdaleka jen o vaření. Kniha Přirozeně se totiž kromě stravy věnuje i kosmetice a celkové vyrovnanosti těla a duše. Její autorka Xochi Balfour se rozhodla žít zdravě a harmonicky a chce tohle poselství předat dál. Jak se jí to daří hodnotí pro #kniznimlsani Kačí …
Vše pro Dívku jménem Patience
Máte rádi komiks? Nebo sci-fi? Nebo takové ty příběhy o lásce, vůli a osudu, které jsou plné zvratů? Nebo si snad víc užíváte noirové prvky? A víte co? Ono je to vlastně jedno, protože komiks Dívka jménem Patience z pera Daniela Clowese přeskakuje hranice žánrů a stylů takovým způsobem, že zařadit ho je stejně nesnadné jako …
Jeden rok netradičního přátelství uprostřed mrzutého Irska
Prvotina irské autorky Sary Baume neměla potenciál stát se bestsellerem – lyrická próza o postarším muži a jeho adoptovaném psu, která je vyprávěná ich-formou a rozděluje se do čtyř ročních období, to zrovna není typický příběh, který by lámal žebříčky prodejnosti. A přesto se kniha se zvláštním názvem Jasno lepo podstín zhyna v Irsku stala …
Robotí expedice nejen pro děti
Ten nejzásadnější důvod, proč bych chtěla mít děti je ten, že bych jim mohla kupovat všechny báječné dětské knihy, krást jim je a sama si je číst. Ale radost z dětské knížky může mít koneckonců i ten, kdo děti nemá, že? Pokud si chcete udělat takovou radost, pořiďte si třeba Podivuhodnou robotí expedici od Taťány …
Nudná fakta se v Grombířově podání mění na dechberoucí vyprávění
Někdo mi prosímvás dejte pár facek, až zase budu nad přečtením nějakého nového českého románu váhat delší dobu. Váhat netřeba. Konec roku je vskutku úžasná jízda, co se kvalitních knih týče, posledních pár nocí jsem probděla s debutem Jedničky a nuly od Tomáše Grombíře.
Jak vidí dospělost Sarah Andersen? Je to mýtus
Čtyřiadvacetiletá ilustrátorka a karikaturistka Sarah Andersen vytvořila komiksovou knihu Dospělost je mýtus a je to ta nejzábavnější kniha, se kterou jsem se za poslední dobu setkala.
Vyražte si na výlet do horkokrevné Itálie s Geniální přítelkyní
Geniální přítelkyni od Eleny Ferrante jsem četla na doporučení slovenské kolegyně Janky Šlinské, která má čuch na skvělé knihy. Nejprve jsem ji přečetla ve slovenštině, bála jsem se, že česky nevyjde – a jen o pár měsíců později Prostor vydal první díl italské tetralogie i v češtině 🙂