Byla by opravdu Škoda nevařit?

Konečně se mi do rukou dostala kniha, o které se v kulinářských kruzích poslední dobou docela dost mluví. Svou první kuchařku totiž vydal asi nejmladší známý český kuchař, sedmnáctiletý Martin Škoda. Český Jamie Oliver, jak se o něm tak nějak obecně mluví, sepsal své oblíbené recepty z různých částí světa pro své vrstevníky (a nejen pro ně). …
Nudné slepené střepy

Tajemné honičky, virus zabíjející lidstvo, střet islámského a západního světa, tajemní agenti a trocha historie, to je směs, ze které slepil Laurence O′Brien svou Istanbulskou mozaiku – detektivní román připomínající spíš akční honičku ve stylu Jamese Bonda.
Dobrodružství na zaoceánském parníku

Hlavním hrdinou tohoto autobiograficky laděného románu, zasazeného do časů padesátých let minulého století, je jedenáctiletý Michael. Známí jeho rodičů jej zavezou do přístavu k zaoceánskému parníku Oronsay, se kterým má během následujících týdnů plout přes moře a oceány. Z krajiny svého dětství, tropicky krásné Srí Lanky, až do pošmourné Anglie, kde jej očekávají jeho rodiče, které ovšem …
Jediná, která má dar a může naplnit proroctví

Další díl o osudech Wisterie a Whita Allgoodových. Přestože jim unesli rodiče a oni nevědí, jestli jsou naživu, tak se sourozenci dostanou do obchodního domu, jenž je obsazen dětmi, které utekly Novému řádu. Příběh je vskutku pohádkový, ale i děsivý. Byl napsán pro mladé čtenáře, a proto je jazyk jednoduchý, ale čtivý. Všechno se dozvídáme …
Takže: „Na zdraví!“

Kingsley Amis se u nás proslavil zejména romány Šťastný Jim a Jake má problém. Celá knížka Manuál každodenního pijáka je soubor tří větších textů. První nás seznámí s praktickými věcmi, které potřebujete znát ohledně alkoholu. Třeba jakou zásobu alkoholu byste měli mít doma, jaké víno máte servírovat, co si koupit do baru, abyste nevypadali jako neznalec, …
O zelených vdovách a samotě
Tana Frenchová přichází s novou psychologickou detektivkou Člověk, ač se to nezdá, je tvor společenský. Od narození se socializuje, zvyká si na své okolí a to zas na něj. Nerad se uzavírá do samoty, i když někdy i pro to má důvod. To, když se ozvou běsy duše. Irská spisovatelka Tana Frenchová umí nepatrné odchylky od …
Smutný příběh, který vás rozesměje
Hvězdy nám nepřály se staly velikým hitem už v době, kdy se všichni fanoušci dozvěděli o vydání. Talent Johna Greena nám měl být konečně plně odhalen. Autor byl pro většinu českých čtenářů do té doby skryt, ale těch několik nadšenců, kteří jeho knihy četli v angličtině, se zaradovalo, že jejich oblíbená kniha bude vydána v češtině. To ale pořád …
Léky smutných: Kniha, kterou byste rozhodně měli zařadit do své knihovny

Myslíte si, že svět je pouze jeden jediný, ten, ve kterém žijeme? Pak jste na velkém omylu. Existují statisíce různých světů. V myslích lidí kolem nás, našich přátel, partnerů. Jako malé děti jsme si hráli na rytíře či dinosaury a realita všedních dní byla zastřena závojem naší ničím neomezené fantazie.
Robokalypsa: varovný pohled do budoucnosti
Roboti, kteří se snaží ovládnout lidstvo, jsou zkrátka tématem, které ze světové sci-fi literatury jen tak nevymizí. Vize, kterou poprvé v roce 1920 v dramatu R.U.R. nastínil Karel Čapek, se s rozvíjejícím se robotickým inženýrstvím zdá být každým rokem méně utopická. Umělá inteligence se dnes stává realitou a člověk je moderními technologiemi obklopován na každém kroku.
Nová kniha C.D.Payna: Čtení, které všichni potřebujeme
Když jsem dělala se C.D.Paynem minulý rok rozhovor, seděli jsme na kávě a on mi vyprávěl o knize, na které teď pracuje. Přišlo mi zábavné, že C.D. po tolika letech přesedlá na ženskou postavu. V jiných příbězích byli stěžejní vždy muži, v Mládí v hajzlu, Mládí furt v hajzlu nebo Neviditelných ženy jen doplňují děj. Nebude to těžké, vžít …
Šílenství v nás
Jaroslav Havlíček patří beze sporu mezi zajímavé autory prozaické tvorby první republiky, ovšem v dnešní době už začal být bohužel zapomínán. Proto považuji za velice dobrý počin, že nakladatelství XYZ vydalo první svazek jeho sebraných spisů, v němž je jedna z jeho stěžejních próz, román Neviditelný.
Hlavolam jménem Indie

Indie. Sen i noční můra. Naděje i zoufalství. Pro jedny mekka cestovatelů, jiní s díky odmítnou. Špína i starobylá krása. Zavřete oči, ať jste si doposud o Indii mysleli cokoli, bude to jízda. Dostat recenzní výtisk nového vydání dnes už klasického díla české cestopisné literatury byla výzva i čest zároveň. Pojďme se spolu s ním ponořit …
Vysoce kontroverzní Dluh
V době, kdy je svět zmítán krizemi, kdy se prohlubují ekonomické rozdíly mezi kontinenty, státy, městy, vesnicemi a vrstvami obyvatelstva jednoho regionu, je kniha Davida Graebera vysoce aktuální. Autor, antropolog a sociální aktivista, v ní předkládá zcela základní ekonomický problém dluhu, půjčování peněz a vůbec placení ve zcela jiných souvislostech, než na jaké jsme zvyklí. Nejde o …
Život s čertem
Knihy o psech bývají různé, nicméně velké popularitě se vždy těší beletrie, v níž do naprosto nepřipravené rodiny vtrhne štěně či dospělý pes a obrátí její život naruby. Asi nejznámější jsou knihy nedávno zesnulé Zdeny Frýbové (Robin, Robin Druhý, Malinkatý kretén – s podtituly, které si nikdo nepamatuje). Ale jsou to i další romány a povídky, především …