Tereza přispívá na martinusácký blog, aby své okolí tolik nezahlcovala vyprávěním o knihách, které si zaručeně musí přečíst. Miluje pozdní odpoledne s šálkem kávy a rozečtenou knihou. Nejčastěji má v ruce současnou beletrii, ale nebojí se ani klasiky nebo non-fiction. A jaké jsou její oblíbené? Neopouštěj mě, Svět podle Garpa, Anna Karenina nebo Malý život. A samozřejmě Mumini!
Nové adaptace knih na streamovacích platformách
Filmové a seriálové adaptace knih, které hýbou žebříčky sledovanosti na streamovacích platformách a neměly by uniknout ani vaší pozornosti.
Čokoládová krev: Mnohovrstevnatý román z historie s odkazem k přítomnosti
Radka Denemarková nás v novém románu Čokoládová krev bere na cestu vlakem skrz devatenácté století. Z okénka můžeme zahlédnout Boženu Němcovou, George Sandovou nebo Johna D. Rockefellera. Co mají tito tři společného? A co máme společného s devatenáctým stoletím my?
Trápení všeho druhu: Příběhy všedního života, ve kterých pravděpodobně poznáme sami sebe i své blízké
Trápení všeho druhu má někdy každý z nás a Mariana Leky o nich umí díky svému pozorovatelskému umu psát poutavě a s humorem. Ať už vás trápí různé úzkosti, nemoci, nespavost či puberta, je dost možné, že se ve sloupcích psaných pro německý časopis Psychologie Heute poznáte a třeba se zasmějete i sami sobě.
Empusion: Přírodně-léčivý horor nebo jen klub kašlajících a filozofujících šovinistů?
Empusion je nejnovější román polské autorky Olgy Tokarczuk, která v roce 2018 získala Nobelovu cenu za literaturu. Je Empusion opravdu přírodně-léčivý horor nebo jenom tlachání opilých a znuděných pacientů léčících se z tuberkulózy v německém Görbersdorfu?
Mateřství: Být, či nebýt matkou? To je oč tu Sheile Heti běží.
Sheila Heti si ohledně mateřství klade tři základní otázky: Být, či nebýt matkou? Kdy být matkou? Stanu-li se matkou, zůstanu svobodnou ženou? Přišla tomu Heti na kloub? Pokud ve vás téma mateřství rezonuje, je pro vás tato nevšední kniha ideální.
Dareba: Román o síle dívčího přátelství v mužském světě meziválečné Itálie
Dareba je románová prvotina mladé italské autorky Beatrice Salvioni o síle pověrčivosti a dívčího přátelství na pozadí fašistické Itálie zmítané strachem, násilím a sexismem.
Pláňata: Jak se přelom osmdesátých a devadesátých let (ne)dotkl jedné obyčejné rodiny
Bude euforie z přicházející revoluce stačit k tomu, aby v rodičích zadusila frustraci z nenaplněných snů, kterou si vylévají na svých dcerách?
Chybějící světlo: Dokáže přátelství překonat neodpustitelnou zradu?
Devadesátá léta minulého století znamenala pro Gruzii rozpad Sovětského svazu, probíhající válečný konflikt a zločin rozrůstající se v ulicích stejně jako počet uživatelů heroinu. Co to znamená pro přítelkyně, které v tomhle vyrůstaly? Dokáže do jejich stinných vzpomínek proniknout světlo?
Tipy na malá nakladatelství
Nedávno jsem se na blogu rozepsala o bibliodiverzitě a tak vám nyní chci dát pár tipů na malá a nezávislá nakladatelství, díky kterým můžete bibliodiverzitu podpořit a zároveň třeba vystoupit ze své čtenářské komfortní zóny.
Velké léto: Jízdenka do horkého prázdninového dne
Léto sice ještě neskončilo, ale kvůli pošmournému počasí nám může připadat, že už jsme uprostřed podzimu. Chcete se vrátit zpátky do horkých letních dnů a připomenout si atmosféru prázdnin? Sáhněte po knize Velké léto!
Dámský klub půlnočního plavání: Nechte všechny své starosti odplout v moři
Dámský klub půlnočního plavání je kniha, ve které se snoubí krásy irského pobřeží a příběh o přátelství. Vyvolává v nás naději, že nic není tak hrozné, jak se může zprvu zdát. Nechte se příběhem strhnout a třeba i vy objevíte svůj nový oblíbený rituál.
Bibliodiverzita: O co jde a proč je důležitá
Pravděpodobně znáte pojem biodiverzita, který se používá pro označení rozmanitosti života na Zemi. S biodiverzitou je spojen (mimo jiné) pojem bibliodiverzita, který můžeme chápat jako takový literární ekvivalent ekologické biodiverzity. Co to tedy je a proč je pro nás bibliodiverzita důležitá?
Tove Janssonová a fenomén z Muminího údolí
Máte všechny mumínky v údolí? Že nevíte, na co se ptám? Jedná se o idiom znamenající “má všech pět pohromadě”, který se rozšířil z rodného Finska spisovatelky a autorky mumínků Tove Janssonové. Muminí skřítci svou autorku nejen přežili, ale jejich příběhy jsou stále aktuální a na co je nalepíte, to se hned stane oblíbeným prodejním artiklem. Pokud chcete o tomto fenoménu vědět více, tak čtěte dál.
Knižní tipy z KVIFF
Začátek července patří každoročně Mezinárodnímu filmovému festivalu Karlovy Vary. Pokud ale nepatříte mezi filmové nadšence, nechtěli jste se prodírat davem lidí anebo raději trávíte večery s knihou, tak pro vás mám pár tipů na knižní předlohy některých karlovarských filmů.